תקנה 15 - תאונות עבודה

מהי תקנה 15 לתקנות הביטוח לאומי לנפגעי תאונות עבודה? מהם התנאים המקדימים ליישום תקנה זו ומהם השירותים המשפטיים המוצעים לכם במשרדנו בתחום זה?

תקנה 15 לתקנות הביטוח הלאומי (תשט"ז 1956) הינה תקנה שעניינה קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה. תקנה זו מהווה את התקנה המרכזית לכלל אותם אנשים המוצאים את עצמם מעורבים בתאונת עבודה ובמסגרתה ניתן להעלאות את אחוזי הנכות הרפואית בשיעור של עד מחצית מזו שנקבעה לכם כנפגעי תאונות עבודה.

תקנה 15 לתקנות הביטוח הלאומי- מהי מטרתה ולמי היא מיועדת?

תקנה 15 לתקנות הביטוח לאומי נועדה לבחון את דרכי הפיצוי לכל אותם אילו אשר נפגעו בתאונת עבודה ובעקבותיה הם אינם יכולים להמשיך לעבוד באותה עבודה ו/או יכולת עבודתם באותו מקצוע נפגעה באופן מיוחד. במקרים אלו, הועדה הרפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי, רשאית לדון בענייניו של המבוטח לצורך העלאת אחוזי הנכות אשר נקבעו לו.

אופן יישום תקנה 15

בכל אותם מקרים בהם הנכות הרפואית שנקבעה לכם כתוצאה מתאונת עבודה הינה פחותה מ-20% שיעורי נכות, הוועדה הרפואית תבחן את גובה השתכרותו של המבוטח לפני ואחרי התאונה ובהתאם לממצאי הבדיקה תקבע את עמדתה בנוגע להפעלת התקנה במסגרתה הועדה רשאית להעלות את אחוזי הנכות בשיער עד מחצית מזו שנקבעה לכם.

בכל אותם מקרים בהם הנכות הרפואית שנקבעה לכם הינה בשיעור של 20% ומעלה, הועדה הרפואית נדרשת אומנם להיוועץ עם ועדת הרשות (המלצות פקיד התביעות) בביטוח לאומי אך יחד עם זאת היא רשאית לקבוע את פסיקתה בהתאם לשיקול דעתה. בכל מקרה, הועדה מחויבת לקבל ו/או לדחות את המלצות ועדת הרשות מטעם המוסד לביטוח לאומי בתנאי שהיא מנמקת את החלטתה הסופית.

הועדה הרפואית ראשית להעלאות את דרגות הנכות הרפואית בשיעור של רבע או שליש מאחוזי הנכות הקיימים וזאת במסגרת מה שמכונה הפעלה חלקית של תקנה 15 ו/או להעלאות את דרגת הנכות בשיעור של מחצית מאחוזי הנכות שנקבעו לכם במסגרת מה שמכונה הפעלה מלאה.

רוצים לבדוק את זכאותכם ליישום תקנה 15? אצלנו במשרד עורכי דין אלגבי-אגבלי ושות', תוכלו למצוא מגוון רחב של שירותים משפטיים המוצעים לכם על ידי עורך דין דיני עבודה המתמחה בתקנות של ביטוח לאומי ודרכי הפעולה הנדרשות לצרכי מימוש מלוא זכויותיכם הביטוחיות על פי חוק. 

לפגישת ייעוץ אישית ללא התחייבות

עוד בתחום: