אובדן כושר עבודה

אדם יכול לאבד את יכולתו להשתכר עקב מחלה או תאונה שעבר. במצב זה הוא יאבד, ככל הנראה, את יכולתו להתקיים מבחינה כלכלית בזכות עבודה עצמית. על מנת לאפשר לו להתכלכל ולהתפרנס על אף מוגבלותו, החליט המחוקק כבר בשנים הראשונות לייסוד המדינה לבטח כל אזרח ישראלי באובדן כושר עבודה מטעם המוסד לביטוח לאומי. יחד עם זאת, אזרחים רבים מחליטים לבטח את עצמם, במקביל, גם בחברות ביטוח פרטיות לצורך כך.

הגדרת "אובדן כושר עבודה"

מצב בו אדם לא יכול לעבוד עקב תאונה או מחלה שהתרגשו עליו. אובדן כושר העבודה מתרחש בכמה מצבים:
אובדן כושר עבודה מלא: אדם המוגבל לעסוק בכל עבודה ומלאכה עקב הפגיעה שעבר.
אובדן כושר עבודה חלקי: גם אותו ניתן לסווג ל- 2 סוגים. ישנו אובדן בעקבותיו האזרח יכול להמשיך לעבוד, אך יכולת ההשתכרות שלו צפויה לרדת, ועל כן הרווח הגולמי שלו יצטמצם. מאידך, ישנו אדם שרפואית אמנם מוגבל חלקית אבל מעשית הוא לא יכול לעסוק במקצוע שתואם את נתוניו התעסוקתיים והשכלתו. לדוגמה: עובד בחברת מצלמות אבטחה המוגדר נכה, ואינו יכול לטפס לגבהים עם רתמה ומנוף ייאלץ למצוא עבודה אחרת בתחום, כמו למשל עבודת מעבדה להכנת עזרים אלקטרוניים בתחום. לעומת זאת, עובד מצלמות אבטחה שגם מלאכת יד אינו יכול לעשות – יוכל לעסוק רק במקצועות פדגוגיים או תכנוניים כמו הוראה, ניהול וכד', אבל אם הוא לא למד או הוכשר לכך – נבצר ממנו לעסוק גם בזאת.

מצבי אובדן כושר עבודה

זמני – בממוצע נמשך כ- 120 ימים. לאחריהם הנפגע חוזר לעבודה במתכונת רגילה.
קבוע – כאשר נגרם נזק בלתי הפיך לנפגע שלא מאפשר לו לחזור לתפקודו הקודם.
כיסוי ביטוחי מפני אובדן כושר עבודה ניתן לקבל הן בביטוח לאומי והן בחברות הביטוח הפרטיות.

פרטי כיסוי אובדן כושר עבודה בביטוח לאומי

נכות כללית: קצבה המוענקת לאדם שאיבד את יכולת השתכרות שלו. הוא יהיה זכאי לקצבה אם כושר העבודה שלו פחת ב- 50% לפחות, או שהכנסתו הצטמצמה ב- 60% לפחות במידה וזהו אובדן תמידי וקבוע. במקרה של אובדן זמני נדרשת ירידה של 45% בהכנסה.
נפגעי עבודה: עובדים שלקו במחלת מקצוע או עברו תאונת עבודה.
נפגעי תאונות: עובדים שעברו תאונת דרכים או תאונה ביתית, ואינם מסוגלים לעבוד עקב כך. מצבים אלה מזכים את הנפגע בפיצוי כספי למשך 3 חודשים מיום התאונה. במידה והנזק אינו התרפא בתקופה זו על המבוטח להגיש תביעת נכות כללית.
גובה קצבת הנכות קבוע ואינו תלוי ברמת ההכנסה הקודמת. בכירים במשק ומשתכרים שכר גבוה כנראה יחושו ירידה ברמת החיים בהיותם בקצבת נכות.
 
משרד עורכי דין אלגבי אגבלי ושות' מעמיד לשירותכם עורך דין דיני עבודה המתמחה בטיפול במקרים של אובדן כושר עבודה. הצוות שלנו מטפל בתביעות מול ביטוח לאומי, מקרים של נכות כללית, מחלות מקצוע, תאונות עבודה ועוד. אתם מוזמנים ליצור עם צוות המשרד שלנו קשר לקבלת פרטים נוספים.