המדריך לנפגעי תאונות דרכים

להבדיל מהליכי המשפט המסורתיים שדנים באשם כמי שאחראי לגרימת התאונה, בישראל נושא הפיצויים בתאונות דרכים כל אדם שנפגע בנפשו או בגופו יפוצה. 

על מנת להבטיח את מימוש זכויות הנפגע, עליו לשמור על כללים בסיסיים החל מתקרית התאונה ועד לקבלת הפיצוי מחברת הביטוח. במקרה בו התאונה התרחשה במהלך שגרת העבודה, בדרך אליה או ממנה, זו תאונת עבודה, מה שאומר שלנפגע יש זכויות גם מהמוסד לביטוח לאומי. 

הקלטה, צילום או הסרטה של תאונת הדרכים, או תיעוד באמצעות מסמכים

עם קרות התאונה עליכם לחשוב איך לתעד אותה: אספו כמה שיותר פרטים ומסמכים הקשורים אליה כמו פרטי הנהגים המעורבים, עדי ראייה, צילומים של עוברי אורח, צילום נזקי הרכבים או הרכב הספציפי שלכם, אישור על תיקון הרכב, דו"ח שמאי, דו"ח פינוי אמבולנס, צילום חבלות על גוף הנפגע. 

הדברים הללו חשובים במיוחד אם מדובר בתאונת דרכים עצמית ללא מעורבים אחרים בתאונה. במקרים אלו חברות הביטוח עשויות להתנער מהנפגע, ולהגביר את נטל ההוכחה עליו. אם הנפגע פונה באמבולנס פשוט חובה לתעד זאת, משום שמניסיון זו הראיה הכמעט בלעדית שחברות הביטוח מקבלות כראיה מוצקה בתאונה כזו.

מהמקום בו התאונה התרחשה יש לפנות באופן מידי לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. הבדיקה של הנפגע סמוך למועד התרחשות התאונה נועדה להבטיח את בריאותו והוצאתו מכלל סכנה. ישנן פגיעות שכואבות לא מיד אחרי חטיפת המכה אלא ימים ושבועות אחר כך והבדיקה נועדה לאתר אותן ולטפל בהן לפני הגרוע מכל.

עובדות שחשוב לדעת עבור נפגעי תאונות דרכים

1. אבחון רפואי שנעשה מאוחר בהרבה ממועד התאונה יקשה על צוות ההגנה שלו להוכיח שיש קשר נסיבתי.

2. עם ההגעה של הנפגע לבית החולים עליו לעדכן את רופאיו שהוא כאן בגלל תאונת דרכים על מנת שבמקביל לטיפולים הפיזיים הוא גם יקבל מסמכים מתועדים שיסייעו לעורך דין מומחה לתאונות דרכים לטפל בתיקו נגד חברות הביטוח. 

3. יש לסיים את כל הטיפולים הרפואיים, לערוך בדיקות, לבקר במכוני חוץ של מומחים בהפניית הרופאים, וכד'.

4. על הנפגע להוריד מאתר האינטרנט של המשטרה או לפנות ישירות אליה לקבלת טופס אישור משטרה על מעורבות בתאונה, ולמסור אותו חתום על ידיו בתחנה הסמוכה. 

5. יש לשמור על כל תיעוד, צילום או מסמך הקושר את הנפגע לתאונה.

6. חברת הביטוח הנתבעת עלולה להתחזות ליועצת חיצונית ולשלוח אליך שיחות טלפון במסווה של פרסומות, במסגרתן הן ינסו לדובב אותך על מנת שתמסור על עצמך מידע מסגיר שימנע תשלום פיצויים. ההמלצה שלנו היא לנתק באוטומט שיחות בהן מופיע דייל פרסומת על הקו עד לסיום ההליך על מנת שלא יצליח למשוך אותך בלשונך. 

7. מומלץ לפנות למשרד עורכי דין אלגבי אגבלי לטיפול יסודי ומלא על בסיס חוות דעת משפטית מקצועית בתיק תאונת הדרכים שלך.

תאונת דרכים עצמית

תאונה זו היא תאונה ללא מעורבים: אתה הוא הפגוע היחיד. במקרה זה יש להקפיד לאסוף כמה שיותר ראיות המעידות על התרחשות התאונה. מכיוון שאין כאן חקר של "מציאת האשם" מדובר רק בהוכחות של גרימת נזק רפואי מהתאונה העצמית על מנת לקבל פיצוי מחברת הביטוח. ההמלצה שלנו, כפי שכתבנו בהתחלה, היא לתעד את הנסיעה באמבולנס, במידה והמקרה מצריך אמבולנס. לדוגמה: קבלת חבטה בראש מדלת המכונית, הצלפה עזה מחגורת הבטיחות בראש או בגפיים, אובדן שליטה על הרכב, התנגשות בעמוד או בקיר בטון בסוף הרחוב או הכביש המהיר, וכד'. 

במשרד אלגבי אגבלי מומחים בייצוג נפגעי תאונות דרכים שיסתמכו על חוות דעת משפטית מקצועית. על מנת לבנות אותה חשוב לשמור ולתעד כל מסמך שאגרת הקושר אותך לתאונה כנפגע.

נגישות
גלילה לראש העמוד

נפגעתם? משרד עורכי דין אלגבי אגבלי מתמחים בתחום נזקי גוף ודיני ביטוח. לקבלת יעוץ משפטי הירשמו עכשיו