ועדה רפואית ואחוזי נכות

במידה ועובד כלשהו נפגע בעבודתו עד כדי אובדן כושר ההשתכרות לחלוטין או חלקית, הוא יכול לפעול לקבלת קצבת נכות מביטוח לאומי. במידה והתביעה אכן ברת-זיכוי, ייקבעו אחוזי נכות, ולפיהן – ייקבע סכום הקצבה.

בשל כך, מתכנסת ועדה רפואית מביטוח לאומי, בה יושבים רופאים ונציגים מטעם מוסד זה. הוועדה עוסקת בקביעת אחוזי נכות, לפיהם תיקבע קצבת נכות. בבחינת מסמכים שניתנים לה, קליטת תלונות מהמבוטח ועריכת בדיקות רלוונטיות למקרה.

המדדים לקבלת אחוזי נכות

המדדים נקבעים על פי ספר המבחנים של הביטוח הלאומי. הוא נובע מחקיקה, ומטרתו היא ליצור מדרג קבוע באשר לזכויות המגיעות למבוטח תובע. הספר מכיל נדבך רפואי ונדבך משפטי.

בנדבך הרפואי, רשומות הגדרות מדויקות לאחוזי נכות הניתנים על כל סוג של פגיעה. כך, למשל הוועדה יכולה לקבוע כי בתחום האורטופדי יש לתובע מסוים 10% נכות, 20% נכות בתחום הנוירולוגי. ו- 30% נכות בתחום הראייה. לוועדה יש שיקול דעת עצמאי לקבוע את רף החומרה ממנה סובל התובע.

כיצד מחושבים אחוזי הנכות

חישוב אחוזי הנכות אינו מבוצע בחיבור אריתמטי, אלא בהתאם לחיבור משוקלל שיוסבר עתה.

אם יש לתובע שהודגם בפרק לעיל 3 אחוזי נכות: 30%, 20%, ו- 10%, מתחילים לחשב את האחוז הגבוה ביותר: 30%. מכאן שנותרו למבוטח 70% בריאים. מהם יש להתחיל את החישוב של 20% הנכות שנקבעו לו. 20% מ- 70 הם 14, ולכן יש למבוטח 44% נכות, ו- 66% בריאים. מהם יש לחשב 10%. 10% מ- 66 הם 6.6% ומכאן שלמבוטח שלנו יש 30+14+6.6 אחוזי נכות, כלומר 50.6% נכות. על פי תקנות הביטוח הלאומי אחוזים יוצגו רק במספרים שלמים, וכל תוצאה אחרת תעוגל כלפי מעלה. לכן, למבוטח שלנו יש 51% נכות בביטוח לאומי.

הגשת קובלנה על החלטות הוועדה הרפואית

על החלטותיה של וועדה רפואית ניתן לערער תוך 60 יום מיום קביעת אחוזי הנכות על ידיה. על מנת לדון בערעור, ממנה המוסד לביטוח לאומי ועדת ערעורים אשר בוחנת את טענותיו. ועדה זו יכולה להגדיל או להקטין את אחוזי הנכות שנקבעו. החלטותיה הן שקובעות באופן סופי את עתידו של המערער.

אם המערער מעוניין להפוך גם את החלטת ועדת הערעורים עליו לפנות לבית דין לעבודה. בית דין זה אינו רשאי להתערב בקביעות מקצועיות של הוועדה, אבל הוא כן מוסמך לבחון את הפגמים שחלו בקבלת ההחלטה. פגמים נפוצים הם – השמטת פרטים חשובים או התעלמות מתלונה כלשהי של המבוטח.

משרד עורכי דין אלגבי אגבלי ושות' מתמחה בתביעות וטיפול מול ביטוח לאומי בנושאי קצבת נכות ונכות כללית, צרו עמנו קשר עוד היום לפרטים נוספים!

גלילה לראש העמוד

הגיע הזמן לחפש את הצדק - הורים יקרים אנו כאן לתמוך בכם - בתביעה כנגד המוהל המסוכן ״הרב משה דרעי״ בעקבות הסיפור שנחשף בחדשות 13 , במידה וילדיכם נפגע מהרב הינכם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות הטופס המצורף