חוק תאונות עבודה ומתי ניתן לתבוע

תאונות עבודה הן מפגעים שהתרחשו במקום העבודה של העובד, ונגרמו לעובד בשעה שנמצא במקום העבודה בשעות העבודה, בין אם עסק פיזית במשלח ידו ובין אם לא. בעת האחרונה – חושפים אותנו בתקשורת לנזקים הסביבתיים של התעשייה הכבדה בחיפה ובקריות, וכאן זה המקום להזכיר מהי מחלת מקצוע. בביטוח לאומי, היא מוגדרת כמקרה פרטי של תאונת עבודה, אשר בו העובד לקה במחלה עקב שהייה בסביבה שידועה כסביבה מסוכנת מבחינה בריאותית. מי שהתגלה בגופו גידול סרטני, למשל, רצוי לו לבדוק אם זה נבע ממקום עבודתו, כי הכרה כחולה במחלת מקצוע מזכה אותך באותן זכויות כמו של תאונות עבודה בביטוח לאומי. ההבדל הוא בסך הכל בטיימינג: בעוד תאונות עבודה – ניתן לדעת תאריך ושעה בהם הן התרחשו, מחלת מקצוע מתפתחת בגופו של העובד בהדרגתיות עקב נוכחותו בסביבה המסוכנת, מה שמצריך ייצוג משפטי יסודי ומתוחכם שידע להוכיח את הקשר בין המחלה לבין המקצוע.

מהי תאונת עבודה?

תאונת עבודה יכולה להיות תאונת דרכים אשר התרחשה בדרך לעבודה, בדרך מהעבודה או במהלך העבודה. עובד שעבר תאונת דרכים הקשורה למקום עבודתו זכאי לכל ההטבות הניתנות מביטוח לאומי לנפגעי תאונת עבודה. כמו כן, הוא זכאי לפנות לחברת הביטוח ולדווח על שארע לו, אבל מתן הפיצויים יכול להינתן רק מאחד מגופים אלו: לא ניתן לקבל פיצויים גם מחברת הביטוח וגם מהמוסד לביטוח לאומי. קבלת פיצוי מאחד מהם מבטלת את קבלת הפיצויים מהשני. כפי שצוין לעיל – גם מחלת מקצוע יכולה להיחשב תאונת עבודה. סוגי מחלות מקצוע מוכרות בביטוח לאומי: ירידה או אובדן שמיעה עקב עבודה בסביבה רועשת, חשיפה לאסבסט, חשיפה לזיהום שפגעה בתפקוד הריאות, וכד'.

עצות לנפגעי תאונות עבודה

מומלץ לפנות לביטוח לאומי גם אם החלטתם להיות משולמים על ידי חברת ביטוח פרטית. עובדת היותכם רשומים ברשומות הביטוח הלאומי כנפגעי תאונות עבודה, תקל עליכם להשיג הכרה גם כבעלי אחוזי נכות, ואולי אף כנכים הזכאים לקצבת נכות.
יש לאגור כל אישור רפואי שקיבלתם: החל מאישורי תשלום ועד תיעוד רפואי של הרופא. 
יש לשמור כל קבלות על כל הוצאת תחבורה ורכישת תרופות.
אל תסכימו להיפגש עם חוקר מחברת הביטוח לפני שנפגשתם עם עורך דין דיני עבודה.
מומלץ להגיע לטיפול רפואי ראשוני מיד אחרי התאונה למניעת נזק חמור יותר.
ידעו מיד את המעביד, ודרשו ממנו טופס "הודעה על תאונה".
התייעצו באופן מידי עם עורך דין נזיקין המתמחה בתאונות עבודה.
משרד עורכי דין אלגבי אגבלי ושות' מחזיק בשורותיו עורכי דין דיני עבודה וכן עורך דין לענייני נזיקין מתמחים בטיפול בתביעות תאונות עבודה. צוות עורכי דין תאונות עבודה מטעם המשרד שמח לעמוד לרשותכם בכל עת.