מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? מה ההבדל בינה לבין תאונת עבודה? בעוד שתאונת עבודה היא תאונה שהפגיעה שהוסבה לעובד התרחשה בזמן ובמקום ספציפיים, מחלת מקצוע היא מחלה שבשל תנאי העבודה – העובד הידרדר בבריאותו ובתפקודו. כך, למשל, אם העבודה היא בחברת הייטק, ומדובר במשרד חדש בו מנהל העבודה נאלץ להרים את הקול בגלל קידוחים וריתוכים של עובדי ה- IT במהלך שיפוץ המשרד, וכתוצאה מכך הוא נעשה צרוד, זה נחשב תאונת עבודה כי לא זו שגרת העבודה בדרך כלל: האיש נעשה צרוד בגלל עבודה X שהתקיימה ביום Y בשעה Z. לעומת זאת, צרידות של מורה בבית ספר שצועק יום יום ושעה שעה על ילדים יכולה להיחשב כתאונת עבודה תחת תנאים מסוימים שיפורטו להלן.

מחלות מקצוע תעסוקתיות וטיפול מול ביטוח לאומי

באלו מקרים מכיר ביטוח לאומי כמקרי מחלת תעסוקתית?
מחלת מקצוע, או בשמה השני מחלה תעסוקתית מוגדרת, כאמור, נזק מתמשך שנעשה לעובד כתוצאה משגרת עבודתו. הביטוח הלאומי מכיר, לפי שעה, בשלושת סוגי המפגעים הבאים בלבד כמחלת מקצוע: נזק פיזי לגוף האדם כתוצאה מעבודה מאומצת – קופאית ששחקה את מפרק היד, סבל ששחק את גבו וכד'.

נזק למיתרי הקול – מורים, מדריכי נוער, מדריכי קבוצות שונות, מתנדבים וכד'.

חשיפה לחומר מסרטן – לקות בסרטן שהוכחה ככזו שהתרחשה בעקבות חשיפה לקרינה או חומר מסרטן. 

מהי מיקרוטראומה?

המיקרוטראומה היא אותו גורם שמהווה את הסיבה לשחיקה במערכת הגופנית המסוימת והפיכתה למוגבלת, ועל כן – מגדירה את אותו אדם כלוקה במחלות תעסוקתיות. לדוגמה: עובד מול מחשב שטוען כי נשחקו אצבעותיו, או מוכר בקופה של חנות פרונטלית הטוען כי מפרק היד שלו נשחק כתוצאה מהעברת מוצרים מצד שמאל לצד ימין מדי יום. הימצאותה של מיקרוטראומה והוכחתה סוללות את הדרך להגדרת מצבו של העובד כמחלת מקצוע.

משרד עורכי דין אלגבי אגבלי ושות'  מעמיד לרשותכם עורך דין מחלות מקצוע מומחה אשר יסייע לכם באיסוף כל הראיות שמציגות את קיום הקשר בין מצבכם למה שהתרחש בעבודה. המשרד בעל ניסיון נרחב של טיעונים בבתי משפט, ייצוג התובע בביטוח לאומי, והשגת הכרה למי שנפגע בעבודתו. חושדים שלקיתם במחלת מקצוע, או נפגעתם בתאונת עבודה? פנו למשרד עו"ד אלגבי אגבלי!