איך תזהו אם הרופא טעה בתום לב או התרשל בתפקידו?

המקרה הנפוץ ביותר בו ניתן לתבוע רופא או צוות רפואי בגין רשלנות רפואית בהריון הוא במקרה בו היה יכול הרופא לאתר מום בעובר וסביר להניח כי במידה וההורים היו מודעים למום זה, הם היו בוחרים להפסיק את ההריון.
בית המשפט הדן בתביעה קובע מהו מקרה סביר שההורים היו מפסיקים בגינו את ההריון ומהו מקרה שההורים היו ממשיכים. סביר להניח כי במקרים בהם התינוק נולד עם מום אשר משפיע על איכות חייו בצורה קריטית בית המשפט יפסוק כי אכן מדובר ברשלנות רפואית בהריון.
רשלנות רפואית בהריון נחשבת לאחד המקרים המורכבים בדין וזאת מאחר שקיים קושי רב להוכיח שהנזק שנגרם לאם או לתינוק היה יכול להימנע אילו הצוות הרפואי היה נוהג אחרת.
כפי שכולנו יודעים על כל אישה לעבור במהלך הריונה מספר של בדיקות שמטרתן היא להפחית את הסיכוי ללידת מום.
עוד בטרם הכניסה להריון מתבצעות בדיקות גנטיות וממשיך בבדיקות חלבון עוברי, סקירת מערכות ובמקרה הצורך בבדיקת מי שפיר.
בדיקת מי שפיר בודקת את המטען הגנטי של העובר ולכן לאישור או שלילת מומים בעובר.
על הצוות הרפואי מוטלת האחריות לזהות מקרים בהם העובר עשוי להיוולד עם מום.
בישראל מערכת הבריאות ובפרט הרופאה הגינקולוגית נחשבת למפותחת והטובה ביותר בעולם. למרות זאת יש מקרים לא מעטים בהם נולדים ילדים עם מומים וזאת בעקבות רשלנות ואי ערנותם של הצוות הרפואי במהלך ההריון.

רמזים העשויים להעיד שבוצעה רשלנות רפואית בהריון:
במקרים לא מעטים הצוות הרפואי מודע לכך שעתידים לתבוע אותו בשל רשלנות רפואית בהריון או בלידה, ולכן הוא מנסה לטייח ולהסתיר עדויות לרשלנות על ידי נקיטה במספר פעולות :
• סירוב לתת מידע והסברים ליולדת או למלווה שלה.
• הוצאת המלווה מחדר הלידה.
• סירוב בעיון המסמכים אודות ההריון או בדיקות שבוצעו בבית היולדות.
• הימצאות מספר רב של רופאים, כולל רופאים בכירים או רופאים שאינם מיילדים.
• ביצוע בדיקות יתר לאחר הלידה.
• שיחה עם נציג מטעם המחלקה לניהול סיכונים מטעם קופת החולים אליה שייכת היולדת.
• הערות מהצוות הרפואי על ליקוי בבדיקות במהלך ההריון.

חשוב לדעת כי רשלנות רפואית ניתן להגיש רק עד שהילד מגיע לגיל 7 ולכן חשוב להתחיל את ההליך בזמן. כמו כן יש לקחת בחשבון כי מדובר בהליך שעשוי לקחת זמן ועל מנת לקבל פיצוי וסיוע לשיפור חייו של הילד כדאי להתחיל כמה שיותר מוקדם.

משרד עורכי דין אלגבי אגבלי ושות' הינו משרד שעוסק בתחום זה. במידה והנכם חושדים כי הייתה רשלנות רפואית במהלך ההריון ובגינה נגרם נזק לילדכם צרו עמנו קשר לקביעת פגישת ייעוץ. במהלך הפגישה נבחן את המקרה וזאת על מנת להחליט האם ניתן לקבוע רשלנות רפואית. אם נצא כי אכן נעשה לכם ולילדכם עוול אנו נלווה אתכם לאורך כל התהליך ונסייע באיסוף מידע ומסמכים להוכחת טענתכם וברגע האמת נספק לכם ייצוג משפטי הולם וראוי.
לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישה ללא התחייבות צרו עמנו קשר ..

נגישות
גלילה לראש העמוד