נכות כללית

המוסד לביטוח לאומי מגדיר נכה כל תושב ישראל בן 18 ומעלה, לפני גיל הפרישה, שבשל כך שלקה במחלה גופנית, נפשית או שכלית, או ספג נזקים מתאונה או לידה, מתקיימות לו המגבלות הבאות: • כושר ההשתכרות וההכנסות פחתו ב- 50%+. • ללא הכנסה בפועל. • עם הכנסה שאינה עולה על 60% מהשכר הממוצע במשק, והוא סובל מנכות רפואית של 70% עקב מפגע פיזי, או 40% עקב מפגע אחר. • ההכנסה מעבודה או משלח יד אינה יותר מ- 45% מהשכר הממוצע במשק, והוא סובל מנכות רפואית של 40-69% כתוצאה ממפגע פיזי בלבד!

אישה שעבדה כשכירה תוכר כנכה אם עבדה 12 חודשים רצוף או 24 חודשים לא רצוף, ועקב הליקוי שהיא ספגה, הכושר שלה להשתכר פחת ב- 50%+. עקרת בית היא אישה נשואה אשר תוכר כנכה אם היא מציגה ראיות לפיהן היא מוגבלת בעשיית פעולות ממוצעות של משק בית, או שהיא איבדה את יכולתה לעשות אותן בהיקף של 50%+ בין אם באופן מדורג ובין בעקבות אירוע מסוים.

נכות כללית – כיצד קובעים את אחוזי הנכות

הוועדה הרפואית מורכבת מרופא וממזכיר וועדה, כאשר הרופא אמון על דיווח מצבו הרפואי של המבוטח, ומזכיר הוועדה צריך להעביר את החומר לפקיד התביעות של המוסד לביטוח לאומי אשר יקבע מהי דרגת אי כושר ההשתכרות של אותו מבוטח. בסמכותו של רופא להעביר למזכיר הוועדה חומר על מבוטח אם הוא מצא שיש לו 60% נכות, או 40% נכות עם אחד מאברי הגוף שנבדקו לקוי בשיעור של 25% נכות. על עקרת בית, רשאי הרופא להעביר חומר לבדיקה אם היא נמצאה בעלת נכות רפואית של 50% לפחות.

מזכיר הוועדה ופקיד התביעות של המוסד לביטוח לאומי, בשיתוף עם רופא מומחה, יקבעו באופן סופי האם המבוטח איבד או לא איבד 50% מכושר ההשתכרות, ובמידה והוא נמצא כמי שאיבד 50%+ יכולת השתכרות, עליהם לקבוע דרגת אי כושר מדויקת מבין ה- 4 הבאים: 60%, 65%, 74% או 100%.

המבוטח לא הוכר כבעל אובדן כושר השתכרות של 50%? הוא נגרע מהוועדה ולא מוכר כנכה. בשלב זה הוא רשאי להגיש ערעור לוועדת הערר של המוסד לביטוח לאומי. חוסר שביעות רצון מהחלטתה יכול להיענות בתביעה כללית נגדה בבית דין לעבודה, אך סמכותו לטפל בה מוגבלת ומסתמכת על טענות משפטיות בהתנהלותה בלבד. 

משרד עורכי דין אלגבי אגבלי ושות' הנו משרד עתיר ניסיון בכל סוגיות הביטוח הלאומי, ובפרט – בסוגיית קצבת הנכות הנחשבת לכאובה ואקוטית במחוזותינו בכל הרבדים. עורך דין לענייני ביטוח לאומי מטפל בכל סוגי הנפגעים, ומסייעים להם לממש את זכויותיהם המלאות מהמוסד לביטוח לאומי.

משרד עורכי דין אלגבי אגבלי מעמיד לרשותכם עורך דין לתביעות ביטוח לאומי המתמחה בטיפול מקצועי מול ביטוח לאומי בתביעות נכות כללית, החמרת מצב ומחלות מקצוע. עורך דין ביטוח לאומי – זה משרד אלגבי אגבלי, צרו עמנו קשר עוד היום לפרטים נוספים.