נפגעת או עברת הליך רפואי מרושל? זה מה שחשוב לדעת על תביעות נזיקין

זה היה בוקר שגרתי בחייה של תושבת המרכז בת העשרים וחמש. היא ירדה עם הכלב שלה לטיול הבוקר ופסעה דרך הרחובות המוכרים לה לעבר אחת השכונות החדשות בעיר, שם תכננה להסתובב ולחזור על צעדיה. במהלך הטיול, פסעה על המדרכה ועברה מעל למכסה ביוב שנראה סגור וחתום, כמו כל האחרים המפוזרים ברחוב. בשנייה אחת, הסתובב המכסה ונפער בו פתח שאליו השתלשלה כף רגלה, האבן הכבדה נחתה על הרגל והצעירה נפצעה קשה.
בהמשך, החליטה לתבוע את העירייה שלא קיבעה כמו שצריך את מכסה הביוב ולא הניחה לצדו שלט או אזהרה מסוג אחר. עורכת דינה הגישה תביעת נזיקין נגד העירייה. אחרי דיון בבית המשפט, בו הוכח כי העירייה לא הפעילה פיקוח על האזור בו קרה המקרה והיה עדיין בפיתוח בנייה, החליט בית משפט השלום במרכז שהעירייה תשלם פיצוי כספי גבוה של כמה עשרות אלפי שקלים, לצד החזר הוצאות משפטיות.
הסיפור הזה מלפני מספר שנים מוכיח אולי יותר מהכל עד כמה תחום הנזיקין הוא רחב ומקיף ופורש את חסותו על מקרים שמתרחשים כמעט מדי יום ברחבי הארץ.

מה נכלל תחת דיני נזיקין?

תחת התחום הרחב של תביעות נזיקין נכללים תחומים רבים, ביניהם:
רשלנות רפואית: מקרים בהם אדם חווה פגיעה פיזית או נפשית כתוצאה מטיפול לקוי, אבחנה לא נכונה או התנהלות בעייתית של גוף רפואי או אדם העוסק ברפואה, על כל תחומיה.
תאונות דרכים: מקרים בהם אדם נפגע בתאונת דרכים שבה היה מעורב אדם אחר שפגע בו וכתוצאה מכך ניזוק באופן פיזי או נפשי.
פגיעה בגוף: בדומה לתאונה אותה תיארנו בתחילת המאמר מדובר בפגיעה פיזית או נפשית ובנזק שנגרם לאדם כתוצאה מפגיעה כלשהי בגופו. הסיטואציות והסיפורים הנכללים תחת הנושא הזה רבים ושונים זה מזה במרקם הנסיבות.
"עורך דין נזיקין בוחן כל סיפור לגופו אך הטענה הבסיסית טמונה בעובדה שנזק נגרם לאותו אדם שהחליט להגיד את תביעת הנזיקין", מסביר עו"ד יוסי אלגבי ממשרד עורכי הדין אלגבי-אגבלי-משכית המתמחה בין היתר בייצוג תביעות נזיקין. "תפקידו העיקרי של עורך דין נזיקין במקרה כזה הוא להוכיח שהנזק שנגרם לאותו אדם קשור לאדם או גוף אחר האחראי לתוצאות המעשה ולפגיעה שנוצרה".

מה אומר החוק על תביעות נזיקין? 

חוק לתיקון דיני הנזיקין האזרחיים (הטבת נזקי גוף), תשכ"ד-1964 מגדיר בצורה מפורטת את כל התנאים בהם מקבלים תובעים פיצוי על נזקי גוף שנגרמו להם. בשנת 1968 נחתמה בישראל פקודת הנזיקין המתוקנת שמגדירה למעשה את הבסיס החוקי לטיפול בדיני נזיקים. מאז התעדכנה החקיקה לאורך השנים ותפקידו של עורך דין נזיקין הוא בין היתר לעקוב אחר השינויים בנהלים, להכיר את החוק על כל סעיפיו ולספק בכך את התמיכה הכי מדויקת לכל תובע לפי סיפורו.
בסיס החוק הוא ברור – החוק קובע בדיוק אילו נזקים פיזיים, נזקים לרכוש, עוולות והתנהלות לא תקינה נחשבים לבעייתיים מבחינת בית המשפט ומאפשרים הגשת תביעת נזיקין. בנוסף, איזו חובת הוכחה קיימת על התובע על מנת שיוכל לבסס את הטענה שנגרם לו נזק. החוק פורש מקרים מסוימים בהם יש התנהלות בה הייתה כוונת זדון (וגם את אלו שלא), כמו מצבים של תאונות דרכים או רשלנות רפואית.
אחת הדוגמאות הברורות ביותר לתביעות נזיקין קשור לתאונות דרכים, שלצערנו הן רעה חולה בישראל. לפני מספר שנים, פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב פיצויים כספיים לחייל במילואים שנפגע בזמן שנסע באוטובוס ונפצע קשה כאשר נהג האוטובוס בלם כדי למנוע תאונת דרכים קשה.

החייל נפגע בראשו, בגבו ובכתפיו וסבל מבעיות בריאותיות קשות, כולל נזק מוחי. הוא נאלץ לעבור שיקום ארוך ולא היה מסוגל לחזור לעבודתו. הוא קיבל אחוזי נכות ועבר תהליך ארוך של שיקום אחרי שסבל מבעיות זיכרון, קשיי קשב, כאבי ראש ועוד. הוא תבע את חברת הביטוח וקיבל למעלה מ-900 אלף שקלים פיצוי על התאונה.

תביעות נזיקין – מאיפה להתחיל?

השלב הראשון בתהליך הגשת תביעת נזיקין הוא לבחור את עורך הדין שילווה את התהליך. "חשוב לבחור בעורך דין שיש לו ניסיון בתחום הנזיקין ולא בעורך דין כללי, מכיוון שמדובר בתחום מורכב בו כל מקרה עומד לגופו ויש צורך להכיר את התהליך המשפטי כולו ולהוביל אותו דרך הוכחות, חוות דעת של מומחים ועוד", מסביר עו"ד אלגבי.
עורך הדין הנבחר מתחיל את תהליך הגשת התביעה באיסוף מסמכים רפואיים, מסמכים מטעם המשטרה במקרה והוגשה תלונה או נרשמה חוות דעת משטרתית מהשטח, שיחות עם מומחים וקבלת חוות דעת רפואית בהתאם לצורך ועוד. לאחר איסוף כל החומרים, מגיש עורך הדין את התביעה. במהלך המשפט נבדקים כל המסמכים, נלקחות עדויות ולעיתים יש סיוע של מומחים רפואיים לעדות ומתן חוות דעת. לאחר הדיונים ובמידה ובית המשפט קבע כי יש עילה לתביעת נזיקין, נקבעים פיצויים כספיים והכרה בנזק שנגרם לתובע.
"זה השלב שבו אנחנו חווים כעורכי דין את הסיפוק הגדול ביותר, משום שזה הרגע שבו הלקוח שלנו יודע שהוא יכול להמשיך בחייו, להשיג טיפול רפואי איכותי וטוב, לקבל סיוע נפשי ולהתקדם בחייו לשלב הבא", אומר עו"ד אלגבי.
תביעות נזיקין הן תחום רחב שנוגע כמעט בכל תחומי החיים שלנו. ההתרחשויות והסיפורים שפוגש עורך דין נזיקין משתנים זה מזה אבל יש ביניהם חוט אחד מקשר. המחשבה ש"לי זה לא יכול לקרות" וההתפכחות שמגיעה אחר כך. תביעות נזיקין מסייעות להחזיר את החיים למסלולם עד כמה שניתן ומסייעות לנפגעים לקבל פיצוי כספי, לעיתים פיצוי גבוה מאד, שמסייע להם לקבל את הטיפול הנכון, לעבור שיקום איכותי ולהמשיך בחייהם עד כמה שניתן.
משרד עו"ד אלגבי-אגבלי-משכית מטפל בתביעות נזיקין מזה שנים ומלווה לקוחות בתהליך המורכב של הגשת תביעה על פגיעה בגוף ובנפש.

 

גלילה לראש העמוד

הגיע הזמן לחפש את הצדק - הורים יקרים אנו כאן לתמוך בכם - בתביעה כנגד המוהל המסוכן ״הרב משה דרעי״ בעקבות הסיפור שנחשף בחדשות 13 , במידה וילדיכם נפגע מהרב הינכם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות הטופס המצורף