מהם הפרמטרים המשפיעים על גובה הפיצוי במקרה של תאונת דרכים קשה:

תאונת דרכים יכולה להתרחש בדרכים שונות לפי החוק והפסיקה בישראל. החוק כולל גם בנסיבות שהתרחשו במהלך כניסה למכונית או יציאה ממנה, החלפת גלגל במהלך נסיעה, נפילה של חלק מהרכב כאשר הוא אינו בנסיעה, ועוד התרחשויות שונות ומגוונות המהוות תאונת דרכים על פי חוק פסיקת בתי המשפט.

בתאונת דרכים שאינה תאונת עבודה, יש לתבוע את חברת הביטוח או חברות הביטוח הפרטיים במידה וקיימים כאלו. בתנאי שבזמן התאונה היה ביטוח חובה ורישיון נהיגה בתוקף. אם הנפגע הוא הולך רגל, יש לתבוע את ביטוח החובה של הנהג במידה והוא בתוקף, ואם לא אז את 'קרנית' (קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים).
אם נסעתם ברכב בו נוהג מישהו אחר, לנהג לא היה ביטוח ורכב שני פגע ברכב שלכם, גם אז יש לתבוע את קרנית. לנהג אין אפשרות לתבוע את קרנית, אלא את מי שפגע בו בתביעת נזיקין.

במידה ונפגעתם בתאונת דרכים ונגרם לכם נזק גופני יש להיבדק בבית חולים. בזמן זה חשוב מאוד לפנות לעורך דין המתמחה בתאונות דרכים ומומחה לנזיקין על מנת שהוא יתנהל מול חברת הביטוח.

אם חלילה נפגעת פגיעה פיזית או נפשית עקב תאונת דרכים בה היית מעורב באופן כלשהו, הינך זכאי בכל מקרה לקבלת פיצוי כספי בגין הנזקים שנגרמו לך.

חישוב הפיצויים

חשוב לדעת, כי אופן חישוב גובה סכום הפיצויים לא נעשה כחישוב מתמטי פשוט, אלא נעשה מתוך התייחסות למאפייני המקרה המסוים, אשר בחלקם עשויים להיות שנויים במחלוקת וניתנים לפרשנות. יותר מכך, מאחר וסכום הפיצויים אינו קבוע, אלא כאמור מבוסס על תחשיב אשר עשוי להיות שנוי במחלוקת, ניתן להבין מדוע מומלץ וכדאי לבחור בעורך דין בעל ניסיון וידע בתחום זה, אשר יוכל בעזרת ניסיונו ומומחיותו להוביל אתכם לקבלת סכום הפיצויים המקסימלי אותו ניתן להשיג, בהתאם לנסיבות המקרה.

 

גודל הפיצוי לו יהיה זכאי הנפגע מושפע ממספר פרמטרים:

גיל– נפגע ככל שהוא צעיר יותר יקבל פיצוי בסכום גבוה יותר. הסיבה לכך היא ההערכה כי אדם צעיר יאלץ להתמודד עם נכותו והפגיעה שנגרמה לו למשך מספר רב יותר של שנים וטרם הספיק למצות את מלוא יכולתו להגדיל את הכנסתו ועל כן ההפסד שנגרם לו בעקבות הפגיעה, בהערכה יהיה גדול יותר מם ההפסד שנגרם לאדם מבוגר יותר שנפצע באופן דומה.

כושר השתכרות – נתון אשר מושפע מהפער בין גובה ההכנסה לפני התאונה ולאחריה. ההפרש, במידה וקיים, מגלם את הפגיעה שנרשמה בכושר ההשתכרות ובאמצעותו ניתן לחשב את ההפסד שיגרם לנפגע במהלך השנים הבאות .

פוטנציאל השתכרות –  פרט  זה נקבע על ידי הערכה משוערת  לעלייה בהכנסתו של אדם במהלך חייו, אילו לא היה נפגע . נתון  זה משמעותי במיוחד במקרים בהם הנפגע בתאונה הוא אדם צעיר שכן קיים בסיס חזק יותר לטענה כי במהלך חייו היה עתיד לעלות את הכנסתו בצורה משמעותית.

הוצאות כספיות – זהו כאמור הנזק הכלכלי שנגרם לנפגע בעקבות התאונה בה היה מעורב. דוגמא להוצאות כלכליות : נסיעות, בדיקות אצל רופא מומחה, טיפולים פסיכולוגים, עזרה סיעודית, עזר רפואי ועוד.. כל אלו יילקחו בחישוב סכום הפיצויים.

דרגת הנכות   זהו אחד הפרמטרים המרכזיים המשפיעים על חישוב סכום הפיצויים  ולכן קיימת חשיבות עליונה לקביעת גובה הנכות ממנה סובל הנפגע. בקביעת דרגת הנכות יש לקבוע ראשית מהי הנכות הרפואית הנובעת מהתאונה ולאחר מכן לבחון מהי ההשפעה של אותה נכות רפואית על תפקודו של הספציפי של הנפגע. את הנכות הרפואית מוכחים באמצעות צירוף של חוות רפואית  ומי יקבע את גובה הנכות הוא מומחה שימונה על ידי בית המשפט.

בקביעת דרגת נכות מבחינים בין נכות רפואית לנכות תפקודית. כאשר בוחנים את  הנכות רפואית התייחסות היא לפגיעה הפיזית עצמה, הנזק הרפואי שנגרם לאדם כאשר נפגע בזרוע וכתוצאה מכך מתקשה להרים ידו. מאידך, בבחינת נכות תפקודית הדגש הוא לפגיעה בתפקוד של הנפגע, כלומר, היכולת שלו לפרנס את עצמו כתוצאה מהפגיעה. ביכולתו לעבודה ולהשתכר לפרנסתו וכן הלאה. לדוגמא, כמה הפגיעה בידו של הנפגע פוגעת בתפקודו בעבודה.  חשוב להדגיש כי ניתן משקל גבוה יותר לנכות תפקודית על פני נכות רפואית בחישוב הפיצויים.

תחום העיסוק –נתון נוסף שמשפיע על חישוב סכום הפיצויים, ככל שהפגיעה הפיזית שנגרמה מתאונת העבודה משפיעה על תפקודו הספציפי בעבודה (וכתוצאה מכך חלה פגיעה ביכולתו להתפרנס בתחום עיסוקו) כך עולה סכום הפיצויים.

על מנת לקבל את מקסימום סכום הפיצויים בעקבות פגיעה בתאונת דרכים, חשוב לפנות לעורך דין מומחה לתאונות דרכים קשות בעל ניסיון וידע בתחום על מנת שילווה אתכם בכל ההליך: ביצוע בדיקות רפואיות, איסוף החומר רפואי הגשת תביעה לבית המשפט ובסופו של דבר ייצג אתכם נאמנה בבית  הדין. משרדנו אלגבי אגבלי ושות' ילחם עבורכם על מנת שתקבלו את סכום הפיצויים המרבי לו אתם זכאים.

לפגישת ייעוץ אישית ללא התחייבות

עוד בתחום:

נגישות
גלילה לראש העמוד