פנסיית נכות

מטרתו של החיסכון לפנסיה היא להעניק לעובדים החברים בקרן הפנסיה מקור הכנסה קבוע שישמש אותם בתקופה שלאחר הפרישה מעבודה. בעשורים האחרונים, נושא הביטוח הפנסיוני הולך ותופס מקום מרכזי יותר בדיונים ציבוריים ואנשי מקצוע רבים בתחום הכלכלה עוסקים בו באופן קבוע. הסיבה העיקרית לכך היא שבעשורים האחרונים מערכות הפנסיה בישראל ובעולם המערבי כולו עברו משברים קשים, ועל מנת לנסות ולהיחלץ ממשברים אלה הועלו הצעות לסוגים רבים של רפורמות, שגררו גלי שביתות ומחאות.

אדם אשר יש לו קרן פנסיה, במידה וייפגע בגופו או בנפשו באופן שכושר העבודה שלו יירד ב25%, יהיה זכאי לפנסיית נכות. פנסיה זו היא קיצבה חודשית המשולמת לכל מבוטח שאינו מסוגל לעבוד בעבודתו או בכל עבודה התואמת את היכולות שלו, במשך שלושה חודשים רצופים.

שאלנו את המומחים של משרד עורכי הדין אלגבי אגבלי ושות', מה קורה שאדם מאבד את כושר העבודה שלו בעקבות מחלה קיימת ולא בעקבות תאונה. התשובה שקיבלנו היא כי במקרה כזה, המבוטח יהיה זכאי לפנסיית נכות רק אם צבר ותק של 5 שנים לפחות, בקרן הפנסיה לפני שנגרמה לו הנכות.

גובה קצבת פנסיה הנכות נקבעת על פי אחוזי הנכות, שיעור ההפרשות לקרן הפנסיה וגילו של האדם. בכל מקרה, פנסיית נכות לא תעלה על 75% מהשכר שבגינו המבוטח העביר תשלומים לקרן הפנסיה בזמן שעבד. נאמר רק במאמר מוסגר כי את גובה הנכות קובעת וועדה רפואית מטעם קרן הפנסיה, כך שאפשר להבין את קיומו של ניגוד אינטרסים במקרים רבים.

בכדי שאדם יהיה זכאי לפנסיית נכות, עליו להגיש תביעה נגד קרן הפנסיה בה הוא מבוטח. קרן הפנסיה תבחן את שיעור אי כושר העבודה של המבוטח ובמידה ואכן תמצא כי קימת פגיעה בעושר עבודתו, תיקבע לו פנסיית נכות. עולה השאלה, האם כעובד אשר כושר עבודתו נפגע, יהיה זה נכון שאגיש את תביעת פנסיית הנכות בעצמי או שיש טעם לפנות לעורך דין המתמחה ב תביעת פנסיית נכות.

התשובה לשאלה זו תהייה חד משמעית, תעזרו בעורך דין המתמחה בהגשת תביעות לפנסיית נכות כמו לדוגמא, משרד עורכי הדין אלגבי אגבלי ושות' שעוסקים בתחום זה שנים רבות. הסיבה היא כי הגשת תביעה לקרן הפנסיה מצריכה פעולה מדוקדקת וביצוע הגשת התביעה בהתאם לנהלים ולהנחיות של  קרן הפנסיה בה מבוטח העמית.

גובה פנסיית נכות הוא זה שקובע את רמת החיים שנוכל לחיות בה על אף הנכות ועל אובדן הפגיעה ביכולת העבודה שלנו. לכן, כדאי לעשות רק עם עורך דין מומחה לענייני נזיקין שמכיר את נהלי הקרנות ואת הדרך בה יש להגיש את התביעה. עורך דין המומחה לענייני נזיקין יוכל לעזור לנו גם במקרים בהם נרצה להגיש ערעור על גובה פנסיית הנכות שנקבעה לנו.

במרכז הארץ ישנם משרדי עורכי דין רבים המתמחים בדיני נזיקין, אחד מהמשרדים הללו והמוביל בתחומו, הוא משרד עורכי הדין אלגבי אגבלי ושות'. ליווי של לקוחות רבים בהגשת תביעת פנסיית נכות, הפכה את עורכי הדין אלגבי אגבלי ושות' למומחים בתחומם. לכן, אם מצאת את עצמך מתמודד עם אובדן כושר עבודה וירידה בשכר, רצוי ואף מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי ולא לנסות להתמודד לבד מול חברות הביטוח וקרנות הפנסייה. בכל אופן, זה הכסף שנקע לך למחייה בכבוד על אף הפגיעה.