תאונות אופניים

במחקר שנערך בבית החולים "אסף הרופא" בשיתוף עם החוג לרפואה באוניברסיטת תל אביב הוכח כי הסיבה העיקרית לפגיעת ילדים בשעות הפנאי היא תאונות אופניים.
פגיעות האופניים יכולות להגיע למגוון רמות חומרה: משריטות בודדות ופצעים רדודים ועד פגיעות קשות שיכולות להוביל לנכות ואפילו למוות. לרוכב אופניים שנפגע או הולך רגל שנפגע מרוכב אופניים ישנן כמה אפשרויות לקבלת פיצוי בגין התאונה.

תאונת אופניים המוכרת כתאונת דרכים

חוק הפיצויים המעודכן לנושא תאונות דרכים התשל"ה 1975 קובע כי רוכב אופניים פגוע יזכה תמיד לפיצוי מחברת הביטוח של הנהג שפגע בו, גם אם רוכב האופניים נמצא אשם ואפילו אשם בצורה בולטת וניכרת בתאונה שהוא עבר. הפוגע ביצע תאונת פגע וברח? רשאי רוכב האופניים לתבוע את חברת הביטוח הסטטוטורית "קרנית" בגין התאונה שהוא עבר.
במקרים מסוימים, גם אם הרכב לא פגע פיזית באופניים: הרוכב נפל או נחבל באזור בו נהג הרכב, הוא יכול לתבוע מהנהג פיצויים כמו בתאונת דרכים אם הוא הצליח להוכיח שהנהג ביקש להפחיד אותו בכוונת מכוון. על מנת להוכיח זאת יש צורך בהצגת קשר סיבתי ישיר בין הרכב לבין הנפילה/חבלה שביצע רוכב האופניים.

תאונת אופניים בה הרוכב נפגע ממכשול דרך

תאונות אופניים לא מעטות קורות תוך כדי נסיעה. אם זה נבע ממכשול דרך או מפגע בטיחותי שהיה בה: מהמורה, חפץ נסתר שהונח ברשלנות וכד', ניתן לתבוע את האחראי. לדוגמה, נפילה של רוכב לבור בכביש יכולה להוביל לתביעה נגד העירייה על תחזוקה לקויה של הכביש.

הולך רגל שנפגע מאופניים

התנגשות מסוג כזה אינה נחשבת תאונת דרכים. על כן, הולך הרגל לא יוכר כנפגע תאונת דרכים, גם אם זה קרה על הכביש. המסלול הנכון לו הוא תביעה אזרחית בגין רשלנות. הולך הרגל יצטרך להציג קשר נסיבתי, וכמובן שחשוב להצטייד בפרטי הרוכב הפוגע והעדים לתאונה.

תאונת אופניים בה הנפגע הוא תלמיד בית ספר

רוב הילדים בני 5-18 בארץ מבוטחים בפוליסת תאונות אישיות לתלמידים. לכן, אם רוכב האופניים הוא הילד עצמו, ניתן לקבל פיצוי מחברת הביטוח שמבטחת אותו בפוליסה זו.

ייצור לקוי של האופניים

תאונות יכולות להתרחש כי היה פגם בגוף האופניים. במקרה זה ניתן לתבוע את החנות או היצרן. הנפגע יצטרך להראות בבית המשפט כי היה פגם בהם, והוא שגרם לנזק. המשמעות היא שניתן לתבוע גם על רשלנות וגם על פי החוק לאיסור אספקת מוצרים פגומים.
 
צוות משרד עורכי דין אלגבי אגבלי ושות', מעמיד לרשותכם עורכי דין לתאונות דרכים. עורך דין לתביעות בגין תאונות אופניים ישמח לעמוד לרשותכם בכל תביעה לייצוג מקצועי וטיפול מסור עד הקצה. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקבלת פרטים נוספים.