תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

הרבה פעמים – מוצא את עצמו נפגע בתאונת דרכים או בא כוחו במערבולת של ויכוחים עם חברת הביטוח האם מגיעים לו פיצויים אם לאו, או האם גובה הפיצויים צריך להיות N כלשהו או N-P לטענת נציג חברת הביטוח. תביעה אזרחית שמוגשת נגד חברות כאלה מהווה הליך מסורבל וממושך שלא יניב פיצויים בטווח הזמן המידי. בינתיים הנפגע עובר טיפולים, לא עובד, מאבד מכוח הקנייה שלו (או חי על האוברדרפט הבנקאי), ובשורה התחתונה – הכספים שהוא בונה עליהם כפיצויים מיועדים בחלקם הלא קטן – בכל מקרה להוצאות הטיפולים ולהתמודדות עם יוקר המחיה תחת אבטלה. המחוקק מצא פתרון לסוגיה זו – והוא "תשלום תכוף".

מהות הפיצוי התכוף

מדובר בתשלום מידי הניתן לנפגע תאונה על ידי חברת הביטוח, אשר צריך לממן לו 2 נדבכים עיקריים: טיפולים רפואיים בהם הוא חייב בגין תאונת דרכים, וכן הוצאות שבעבר נראו פשוטות, אך בהינתן חוסר פרנסה הן נעשו כבדות: מזון, חשבונות מים וחשמל דירתיים וכד'. התשלום צריך להינתן כנגד בקשה של הנפגע אשר יפנה בכתב לחברת הביטוח. במידה והוא זכה להתעלמות של 60 יום, הוא רשאי לפנות לבית המשפט, ולציין כי נושא התביעה הוא תשלום תכוף.

מבנה הדיון המשפטי 

בשונה מדיון משפטי אזרחי רגיל של נפגע תאונת דרכים מול חברת ביטוח, בדיון הזה לא בודקים את השתלשלות האירועים אלא פוסקים האם הנפגע בר פיצוי ברמה הכללית, האם הסכום שעורך דין תאונת דרכים מבקש אכן משקף את מוסר התשלומים בהם יהיה חייב הנפגע. בשונה מדיון אזרחי רגיל בנושא נזיקין, אין כאן בדיקה האם לנפגע תאונת הדרכים הספציפי – יש סיכוי להצליח בתביעתו: בדיקה זו – שנעשית בדיון הרגיל, היא עיקר הבעיה בקבלת הכספים מהר, ומכניסה את הנפגע לסחבת משפטית. 

מתי ניתן לבקש תשלום תכוף

בין אם מדובר בטיפול ישיר מול חברת הביטוח, ובין אם נאלצתם לפנות לערכאות בשל סירובה, סעיף 5(ב') לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע כי ניתן לפנות עד שנתיים ממועד התאונה הן  לחברה והן לבית המשפט לקבלת הפיצויים. בית המשפט רשאי להורות על פתיחת דיון על תשלום תכוף במקרים מאוחרים יותר במידה והוא ימצא זאת מוצדק ונכון. יצוין כי התשלום התכוף, על פי חוק, יקוזז מסכום הפיצויים הכולל שתגישו בתביעה האזרחית. במידה ופתרתם בעצמכם את נושא הפיצויים מול חברת הביטוח מומלץ להגיע להבנות בכתב האם סכום הפשרה שהחלטתם הוא בנוסף לתשלום התכוף או בהפחתתו.

אנו במשרד עורכי דין אלגבי אגלבי שמחים להעמיד לרשותכם עורך דין תאונות דרכים שיסייע לכם בטיפול וליווי משפטי ומקצועי בתביעות פיצויים בגין תאונות דרכים. במשרדנו צוות עורכי דין מומחים אשר מטפלים בתביעה עד הקצה, תוך שקיפות מלאה ומקצועיות רבה. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לפרטים נוספים.

נגישות
גלילה לראש העמוד

נפגעתם? משרד עורכי דין אלגבי אגבלי מתמחים בתחום נזקי גוף ודיני ביטוח. לקבלת יעוץ משפטי הירשמו עכשיו