רשלנות רפואית בבדיקות הריון

המוסדות הרפואיים, כגון קופות החולים, מציעים סדרת בדיקות במהלך ההיריון, בכדי לעקוב אחר התפתחות העובר התקינה וכן, בריאות האם ההרה. בגלל הטכנולוגיה המפותחת בתחום הרפואה, ניתן כבר בשלבים הראשוניים של ההיריון באמצעות הבדיקות די מדויקות, להפסיק את ההיריון, במידה והתגלה מום בעובר. למרות כל זאת, עדיין ישנן תביעות משפטיות, בגין רשלנות רפואית בבדיקות הריון, מה שמצריך עורך דין רשלנות רפואית המתמחה בתחום ספציפי זה, כאשר יש לו ידע רפואי מקיף או אפילו עורכי דין רשלנות רפואית, אשר למדו רפואה. בגלל התביעות המשפטיות הרבות, בתחום ההיריון והלידה,  חלה חובה ליידע את הנשים ההרות, בדבר ביצוע בדיקות רפואיות נוספות, במסגרת הרפואה הפרטית מעבר לבדיקות שמבצעות קופות החולים.

זכות תביעת ההורים בדבר רשלנות רפואית בזמן ההיריון

כאשר הרופא המטפל, מתרשל בביצוע בדיקות ההיריון, למשל בעת ביצוע בדיקת הדמיה חשובה  כגון סקירת מערכות וכתוצאה מכך, נוד תינוק בעל מום, אשר יכול היה להיות מאובחן בזמן הנכון, הרשלנות היא כתוצאה מטיפול מוטעה או דיאגנוזה מוטעית של הרופא המטפל, למשל, כאשר אינו הפנה את האישה בזמן, לבדיקה ספציפית שזו הייתה עשויה למנוע את המום באמצעות הפסקת היריון. לאחר שהוכחה רשלנות רפואית בבדיקת הריון, יש לאסוף את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים ולפנות לעו"ד המתמחה בתחום הספציפי של רשלנות בהיריון ולידה.

שינוי ההלכה בדבר רשלנות רפואית משנת 2012

בפסק דין שיצא בשנת 2012 בבית המשפט העליון, שונתה ההלכה, בדבר רשלנות רפואית בבדיקות הריון. ההלכה קובעת, כי בגין רשלנות רפואית מצד הרופא המטפל באישה ההרה, א בגלל אבחון לא נכון ,או אי ביצוע בדיקות מעמיקות יותר שהביאו ללידת תינוק בעל מום, לילד אין זכות תביעה, כי אם זכות התביעה, תחול על הוריו. יש לציין, כי שינו זה בהלכה הינו טכני בלבד, היות והפיצויים עצמם, בסופו של דבר יהיו לטובת בעל המום. שינוי זה בחוק, עשוי ליצור כמה בעיות משפטיות מבחינת מועד ההתיישנות של התביעה וזו הסיבה כי עורך דין רשלנות רפואית מומחה בתחום זה, יטפל בתיק, כך שההורים יוכלו לדעת את סיכויי התביעה. במידה והוכח על רשלנות רפואית בהיריון, הפיצויים עשויים להגיע לסכומים של מיליוני שקלים.

נגישות
גלילה לראש העמוד

נפגעתם? משרד עורכי דין אלגבי אגבלי מתמחים בתחום נזקי גוף ודיני ביטוח. לקבלת יעוץ משפטי הירשמו עכשיו